Skrytá síla rakytníku

Jak pomoci naší i dětské imunitě když je venku nevlídno?

Zkřehlé prsty, červené nosy a chladno, kam se podíváte. Nejen dětská imunita dostává pořádně zabrat. Přitom příroda nabízí tolik možností, jak se před těmito nástrahami obrnit...

Není třeba hned běžet do lékárny a kupovat reklamované výrobky na posílení imunity. Spoustu "pokladů" vyprodukovala samotná příroda. K obrovským pomocníkům patří odpradávna bylinky, ovoce a zelenina. Naši předkové věřili, že mají zázračnou moc. A my, moderní lidé 21. století, jim musíme dát za pravdu. Dnes se podíváme na zoubek rakytníku řešetlákovému, přezdívanému „rostlina budoucnosti“.

Proč právě rakytník?

Tento zcela ojedinělý keř je od kůry přes listy až po typické sytě oranžové plody plný zdraví prospěšných látek. Sázíte na citrusové plody? Pak budete překvapeni: bobulky rakytníku obsahují obrovské množství vitaminu C (až 10x více, než kolik je ho v pomeranči). Vitamin C prokazatelně stimuluje imunitní systém. Nezanedbatelné je ale také množství vitaminu E, který je stejně jako vitamin C silným antioxidantem. Antioxidanty mají za úkol chránit organismus před nepříznivými vlivy vnějšího světa a celkově posilují obranyschopnost organismu.

  • Bobule rakytníku jsou dále plné vitaminů B, D a K.
  • Zázračné flavonoidy, obsažené v plodech, ještě umocňují funkci vitaminu C.
  • Rakytník je přirozeně protizánětlivý (podobně jako například česnek).
  • Obrovským plusem je také přítomnost hippopheinu, alkaloidu, který je v organismu přetvářen v serotonin - pověstný hormon vitality a dobré nálady.

Král mezi rostlinami

V období zvýšeného rizika nachlazení a chřipek se rakytník ukazuje jako skutečný král mezi rostlinami. Na rozdíl od exotických a citrusových plodů je také lehce dostupný, což je jedna z jeho dalších nesporných výhod. Keř rakytníku často a rád zdobí i české zahrady. Bobulky dozrávají v polovině září (u odrůdy Leikora), případně na přelomu září a října (odrůda Hergo). Mrazík bobulím nevadí, rakytník je mrazuvzdorný, přesto však se sklizní neotálejte: přezrálé plody mohou ztratit citelné množství vitaminu C.

Rakytník sklízejte velice opatrně, keř je totiž obalen velkými trny. Plody lze sbírat ručně, zmrzlé bobulky můžete z keře setřást, případně také ostříhat větve a obírat bobulky až poté. A pěstitelská zásada na závěr: chcete-li si pořídit vlastní rakytník, kupte rovnou dva, samce a samici.

Vitaminová bomba pro malé i velké

Nejvíce tělu prospěšných látek se nachází v čerstvých plodech. Konzumují se však také sušené plody, běžně se z nich vyrábějí šťávy, sirupy, 100% prášek i marmelády.

Na našem trhu jsou k dostání rakytníkové produkty i pro nejmenší, obecně se však udává, že by se měl podávat až dětem od 3 let. Jako u každé potraviny, kterou dětem do jídelníčku zařazujeme, bychom i v případě rakytníku měli sledovat první reakci a začít podávat nejprve menší množství. Mějte také na paměti, že plody rakytníku jsou velice kyselé a mají specifickou chuť, proto se většinou doslazují medem.

Domácí rakytníkový sirup

Připravte se na zimu a zatočte s viry a bakteriemi! Preventivně sobě i dětem podávejte čajovou lžičku denně, při prvních příznacích nachlazení můžete dávku zvýšit až na 3 lžičky. Jak tedy na to?

  • 1 kg šťávy z rakytníku získáme, když plody rakytníku nasypeme do odšťavňovače, případně je rozdrtíme a pořádně propasírujeme.
  • Šťávu dáme do hrnce s nepřilnavým dnem, přidáme cukr (na 1 kg šťávy 1 kg cukru) a pozvolna zahříváme, dokud se cukr nerozpustí (zahříváme max. na 70 stupňů!).
  • Po rozpuštění a zahřátí vmícháme kyselinu citronovou a šťávou plníme sterilizované sklenice či lahve. Uchováváme v lednici.

Autor: Alena Polakovičová

Zdroje: www.celostnimedicina.cz

Svět přírodních antibiotik (J. Kuchař, MUDr. Josef Jonáš)

Mohlo by vás dále zajímat