Balená nebo kohoutková, perlivá nebo neperlivá, dva nebo čtyři litry denně? Příjem tekutin vyvolává mnoho otázek. Pojďte si na ně s námi posvítit.
Pít, či nepít?
Z vody a pitného režimu se v poslední době stala věda a zdá se, že normální smrtelník by měl absolvovat minimálně postgraduální studium, aby se v dané problematice dokázal zorientovat. Svou nepříliš užitečnou troškou do mlýna přispěli také výrobci balených vod, kteří se nejrůznějšími, a často nepravdivými, výroky snaží zvýšit své tržby. Největší problém v rámci pitného režimu spočívá v tom, že neexistuje jedno řešení pro všechny. Předškolák potřebuje jiné množství tekutin než teenager. Také při fyzické námaze a sportu nebo v letních měsících se potřeba tekutin zvyšuje. Jediné pravidlo, které platí pro všechny stejně, je přijímat tekutiny rovnoměrně v průběhu celého dne. Také je potřeba brát v potaz, že tekutiny přijímáme i z jídla, hlavně polévek, mléčných výrobků, ovoce a zeleniny. Proto by se měla tato jídla objevovat v jídelníčku vašich dětí pravidelně a v dostatečném množství. Konkrétní množství tekutin pro daného jedince si snadno vypočtete na internetu pomocí některé z kalkulaček pitného režimu.
Pijte s rozumem
Podobně jako u všech věcí v lidském životě, a především u zdraví, i pro pitný režim platí heslo: „Všeho s mírou“. Vypít denně litr přeslazené limonády je stejně škodlivé jako zkonzumovat pět litrů vody. Lékaři už dokonce diagnostikovali aquaholismus, tedy závislost na pití vody. Za ideální tekutinu se považuje voda s malou až střední mineralizací. A jak už bylo řečeno výše, pít by měl člověk dříve, než skutečně pocítí žízeň. V dnešní době je módní mít u sebe designovou PET lahev a neustále z ní usrkávat. Na jednu stranu je to dobře, protože jsou tekutiny stále po ruce. Na druhou stranu to má ale i své nevýhody, protože především u školáků se objevuje fenomén, že nevydrží 45minutovou výuku, aniž by se nenapili. Dříve bývalo zvykem, že dítě přiběhlo ze školy, vypilo sklenici vody s domácí šťávou a šlo si hrát ven bez potřeby mít s sebou pití. Pravda je jednoduše někde mezi dvěma extrémy.
Živá voda
Pokud byste si přece jen chtěli z našeho článku odnést konkrétní informace, máme pro vás na závěr několik čísel. Obecně platí, že ideální pitný režim by měl doplnit cca 2,5 litru vydaných tekutin, které člověk vyloučí metabolickými procesy (vyměšování, dýchání, pocení). Myslete na to, že malé děti mají až 5x vyšší výdej tekutin než dospělí. Navíc, jestli je vaše dítě živé a pořád někde běhá, potřebuje o polovinu více tekutin než to, které si v klidu hraje v pokoji. Pokud ale dojde na nejhorší, příznaky dehydratace poznáte zvýšenou únavou, sníženou schopností koncentrace nebo bolestmi hlavy.
Autor: Markéta Jindřichová