Kouzlo zdravého jídla

Lámete si hlavu, jak své ratolesti motivovat k zájmu o stravu? Máme pro vás deset tipů, které zaručeně pomohou!

Jídlo je nedílnou součástí našeho života a měli bychom k němu mít kladný vztah. Zdravý vztah k jídlu se buduje už od útlého dětství. V začátcích života důležitou roli hrají hlavně rodiče, kteří jdou svým dětem příkladem. Je potřeba si uvědomit, že základy zdravé výživy netvoří primárně jen jídlo, ale i výběr a nákup potravin, schopnost naplánovat a uvařit si, skladování potravin, hygiena, ale i třeba pěstování plodin a jejich následné zpracování.

10 tipů jak vést děti ke zdravé stravě

1. Buďte příkladem

Každé dítě je jako houba a už od útlého věku se učí nápodobou od svých rodičů. Jestli tedy po svých dětech chceme, aby dodržovaly zásady zdravé výživy, tak i my se těmito pravidly musíme řídit a dodržovat je.

2. Vzdělávejte se

Zajímejte se o nové poznatky týkající se výživy. Učte děti, jak funguje jejich tělo a proč jsou určité živiny pro nás důležité a z jaké potravy je získají. Co se děje s tělem, když je nedostatek některých živin nebo naopak pokud máme některých živin nadbytek. Nezapomínejte, že naše tělo potřebuje i fyzickou a psychickou pohodu a zkuste všechny tyto složky propojit, protože nic nefunguje odděleně.

Tip: více o živinách a fungování těla se mohou pedagogové i rodiče dozvědět v rámci programu Nestlé pro zdraví dětí. Podívejte se na sekci, kde máme volně dostupné výukové materiály nebo sledujte naše sociální sítě, kde najdete spoustu informací, receptů a tipů na pohybové aktivity.

3. Nechte děti ochutnávat

Strava by měla být především pestrá. Do jídla děti nenuťte, nezakazujte, nerozdělujte jídlo na špatné a dobré. Jídlo především nabízejte a pokud hned děti neochutnají např.: nový druh zeleniny či ovoce, tak zkuste za čas nabídku zopakovat. A stále zde platí, jděte příkladem.

4. Ať si děti vyberou

Děti by už od malička měly být vedeny, že jsou schopny si vybrat, co se jim v danou chvíli líbí a na co mají zrovna chuť. Zároveň posilujete jejich vůli a dáváte jim najevo, že mohou projevit svůj názor.

5. Plánujte a nakupujte spolu

Zapojte děti do plánování jídelníčku a celkového plánování nákupu. Můžete je nechat před nákupem vytvořit seznam a následně je zapojit i do nakupování.

Nechte děti vybrat jídlo například z kuchařky – zkuste každý měsíc uvařit jedno nové jídlo a dle toho uzpůsobte i svůj nákup.

Tip: zkuste si na začátku měsíce projít kuchařku a vybrat více jídel, ale zaměřte se, aby jídla byla ze sezónních potravin.

6. Vařte společně s dětmi

Základem zdravého stravování je umět si jídlo chutně připravit. Čím menší děti do procesu vaření zapojujeme, tím dříve se naučí základům vaření. Dokonce tak získávají povědomí o různých potravinách a budou pak schopni si vybírat z různých potravin a volit si třeba i zdravější varianty.

Pokud jsou děti vedeny k vaření, tak velmi často jsou schopny si uvařit i v dospělosti. Domácí příprava potravy je i z finančního hlediska velice prospěšná a předáváme tím dětem i základy finanční gramotnosti.

7. Zelenina a ovoce vždy na očích

Děti často vyžadují svačiny, a proto je vhodné různé zdravé svačinky, ovoce či zeleninu připravit nebo umístit na takové místo, které je dětem na očích a jim i dobře dostupné.

8. Přidávejte zeleninu a ovoce do oblíbených jídel

Jak jednoduše zařadit zeleninu či ovoce do jídla? Jednoduše ji tam přidejte. Např.: do karbanátku z mletého masa můžete přidat vařenou červenou čočku, nebo do masových hnízd přidejte cuketu. Dále zařaďte ovoce do snídaně či zeleninu přidejte k plátkům chleba a vyrobte sendvič.

9. Nezapomínejte na fantazii

Děti si především rády hrají a je dobré rozvíjet jejich fantazii. Můžete vyrábět třeba chobotnicové lívance obložené ovocem, nebo vykrajované obličeje z chleba a obličej dotvořit zeleninou atd.

10. Zkuste spolu něco vypěstovat

Nemusíte mít nutně zahradu, ale zkuste si třeba vypěstovat bylinky nebo domácí rajčátka. Děti uvidí proces, kterým si daná plodina musí projít. Budou muset vynaložit určité úsilí, aby jim plodina vyrostla. Zároveň si vlastní vypěstované plodiny budou více vážit.

 

Autor: Mgr. Jana Kolářová

Zdroj:

https://vyzivadeti.cz/pro-rodice/tipy-a-triky/jak-naucit-deti-lepe-jist/#pravidlo4

https://heelsandbabypowder.com/7-tipu-jak-naucit-deti-zdrave-jist/

https://www.novinky.cz/clanek/zena-deti-naucit-deti-varit-je-zakladem-pro-zdrave-stravovani-v-dospelosti-189855

https://jidelny.cz/zasady-spravne-vyzivy-deti/

 

 

Mohlo by vás dále zajímat