Nechce se vám kvůli pohybu v chladném počasí ven? Nevadí, šanci pohybu můžete dát i doma, třeba v obýváku! K pohybové aktivitě přizvěte i děti a užijte si společnou zábavu.
Na úvod pár praktických rad, jak na domácí cvičení s dětmi:
- děti do cvičení nenuťte, ale buďte jim příkladem
- komunikujte s dětmi – vysvětlete, proč danou činnost děláte
- cvičení přizpůsobte věku dětí
- cvičte pravidelně – můžete si vést společný cvičící deník nebo si vytvořit tabulku a do ní sbírat razítka či samolepky a dohodnout se na odměně za splněný určitý počet nasbíraných samolepek nebo razítek
- inspiraci na cvičení můžete čerpat i z videí na internetu, vyzkoušejte třeba naše krátké videa s různými tipy cvičení zde
- hledejte pohyb ve všem, co děláte (např.: domácí práce – luxování, vytírání atd.)
- děti pozitivně motivujte, chvalte
- udělejte z pohybu hru
- nezapomínejte na hudbu
- pokud máte doma cvičební pomůcky, nebojte se je využít (lehké činky, balanční čočku, gymnastický míč atd.)
- děti při cvičení můžete využít i jako závaží
- nezapomínejte na odpočinek
- dodržujte pitný režim
- myslete vždy na bezpečnost.
Na věku záleží...
Miminka a batolata – u miminek a batolat cvičení vždy převedeme na hru. Samozřejmě zohledňujeme zdravotní stav a aktuální rozpoložení dětí. Při cvičení můžeme využít různé básničky a říkanky doprovázené pohybem. Batolátkům připravíme překážkovou dráhu, pustíme hudbu a společně tančíme či cvičíme jako určité zvířátko např.: žabák – skáče přes místnost. Ke cvičení můžeme využít míčky, izolepu, plastové lahve, kolíčky atd. Malé děti můžeme využít jako závaží při našem cvičení (např. dítě máme v náručí a děláme dřepy nebo děti naopak zvedáme a zase pokládáme na zem atd.)
Předškolní věk – u předškolních dětí (3-6 let) se škála pohybových aktivit rozrůstá. Nezapomínejte na odpočinek a dbejte na aktuální rozpoložení vašich dětí. Pohyb má být hlavně zábava. Co můžete vyzkoušet?
- Básničky a říkanky s pohybem.
- Důmyslnější překážkové dráhy.
- Cvičení na gymnastickém balónu.
- Využití věcí z domácnosti např.: plastová víčka (od lahví) – využijeme na třídění, šroubování, můžeme je zvedat pomocí kolíčku – zase vše spojíme s pohybem – k místu, kde se nachází víčka jdeme třeba po čtyřech, jdeme jako krab, plazíme se atd. Zkrátka fantazii se meze nekladou!
- Dále můžeme využít izolepu – nalepíme ji mezi dvě židle a snažíme se k ní přilepit plastové míčky. Posledním tipem jsou dětské drobné hračky např.: malá autíčka, figurky či puzzle, které rozmístíme po pokoji a dítě je hledá a nosí na jedno místo. Můžeme si s dítětem role otočit, aby i nám připravilo také hledačku a schválně, kdo bude rychlejší?
Mladší školní věk – jedná se o děti od 6 do 10 let. S přibývajícím věkem se opět rozrůstá škála cviků. Nezapomínejte začínat jednoduchými cviky a postupně přidávat složitější. Zároveň pořád berte pohyb jako hru.
Starší školní věk – od 10 let. Starší děti už zvládnou celou řadu aktivit. Přesto je vhodné je kontrolovat při správném provádění cviků. K posilování využívat vlastní váhu těla.
Jak na cvičební režim?
- Zahřát a rozhýbat – protažení, zahřátí např. tancování, překážková dráha.
- Posilování, postřeh – cviky zaměřené na posilování, postřeh, stimulace oko – ruka atd.
- Protažení – po každém tréninku by mělo následovat protažení.
Tip: Na závěr můžete zařadit relaxační a zklidňující techniky.
Délka cvičebního programu
Malé děti zvládnou cvičení do 10 minut. Pokud budeme cvičit pravidelně, tak s přibývajícím věkem se čas prodlužuje. Školní děti zvládnou 20-30 minut domácího tréninku a postupné zvyšování zátěže i času.
Ideální doba na zařazení pohybové aktivity je po příchodu ze školy nebo zařazení aktivit mezi plněním školních povinností.
Domácí práce místo cvičení
I domácí práce můžeme pojmout jako druh cvičení. Při vysávání místnosti si můžeme měřit čas a snažit se o co nejrychlejší důkladné vysátí a výsledky si zaznamenávat. Výsledky můžeme porovnávat s ostatními členy rodiny. Samozřejmě nemusí to být jen vysávání, ale i vytírání, skládání věcí do poliček (můžeme zařadit dřepy atd.).
Autor: Mgr. Jana Kolářová
Zdroje:
https://www.zdravijakovasen.cz/clanky/spolecne-cviceni-s-detmi-zprijemni-domaci-vezeni
https://www.youtube.com/watch?v=jXT2gpgCglY&list=PL23YOg8oaixItS28jlgFRYi3uUmxbNg60&index=1
https://www.malydobrodruh.cz/cviky-pro-zdravy-vyvoj-deti/
https://www.pristavzdravi.cz/jak-na-cviceni-s-detmi-doma/