Dnes se ponoříme do tajů kváskového pečiva, té pravé hvězdy pekařského nebe. Zjistíme, co dělá kvásek tak zvláštním a proč si zaslouží naši pozornost. Prozkoumáme jeho benefity – nejenže je lahodný, ale je také plný zdraví prospěšných vlastností!
Kvásek (kvas)
Co je to vlastně ten záhadný kvásek? Jak vzniká? Na přípravu kvásku potřebujete pouze mouku a vodu. Receptů na založení kvásku je spousta. Vždy se však jedná o směs vody a mouky. V mouce jsou obsaženy mikroorganismy a díky vzduchu započne proces fermentace. Typicky nakyslou chuť zajistí bakterie mléčného kvašení z rodu Lactobacillus. Další druhy bakterií a kvasinek se podílejí na octovém a alkoholovém kvašení.
Kvásek vs. droždí
Jaký je rozdíl v pečivu z droždí a v pečivu z kvasu? V droždí jsou obsažené kvasinky, které tráví hlavně cukry a produkují oxid uhličitý a ethanol. Díky tomu pečivo rychle vykyne. Pečivo z droždí je nadýchané, ale má menší trvanlivost. U kvásku chce všechno svůj čas a celý proces je delší. Kvásek obsahuje více druhů různých bakterií a kvasinek. Kváskové pečivo má delší trvanlivost.
Kváskový chléb
Typický kváskový chléb má křupavou kůrku, nakyslou chuť a výrazně delší trvanlivost než běžné pečivo. Kalorií má podobně jako klasický chléb. Co je však jeho výhoda, je lepší stravitelnost a to díky bakteriím, které obsahuje kvas. Tyto bakterie se neživí jen cukry, ale částečně natráví i bílkoviny, které jsou obsaženy v mouce. Další výhoda, kterou mohou kváskové chleby mít, je nižší glykemický index. Díky tomu, zůstanete po delší dobu sytí.
Živiny obsažené v kváskovém chlebu
Konkrétní živiny jsou dány složením daného chleba. Pokud máte klasický žitný chléb obohacený o ovesné vločky, slunečnicová semínka atd., bude obsah živin větší.
Klasický kváskový chléb bude obsahovat tyto živiny:
- sacharidy
- bílkoviny
- tuky
- vlákninu
- železo, selen
- vitamín B
- vitamín C
Vliv na zdraví
- nezvyšuje hladinu cukru v krvi
- působí příznivě na naše trávení
- snižuje riziko kardiovaskulárního onemocnění
- snižuje riziko cukrovky
- prevence rizika vzniku rakoviny
Autor: Mgr. Jana Kolářová
Zdroje:
https://www.maskrtnica.cz/spasi-kvaskovy-chleba-vase-traveni/
https://www.syrarna-raj.cz/proc-je-kvaskove-pecivo-vyhodnejsi-pro-nase-zdravi/
https://www.mirdo.cz/proc-je-kvaskovy-chleb-prospesny-vyhody-a-jak-si-ho-vyrobit/
https://www.prostreno.cz/zdravi-a-diety/clanky/38232/Zdravotni-vyhody-kvaskoveho-chleba