Vaříme společně s dětmi

Kde jinde by se měla rodina potkávat než právě u společného stolu. A co začít už předtím a to společně v kuchyni? Pojďme se společně podívat, jak na to.

V kuchyni většinou trávíme hodně času. Pojďte ten čas využít a pozvěte děti do kuchyně ke společnému vaření. Je to totiž báječný nápad, jak společně trávit čas a zároveň děti zapojit do chodu domácnosti. Příprava pokrmů už vlastně začíná při plánování nákupu a vybírání potravin v obchodě.

1. Zapojte děti do plánování vašeho jídelníčku

V každé rodině se najdou oblíbená jídla, která se často vaří. Zkuste na začátku měsíce společně s dětmi vyndat kuchařky nebo najít na internetu zajímavé blogy s recepty a ty společně projít. Každý si vybere jedno jídlo, které by v daném měsíci chtěl ochutnat.

Společně pak ke každému receptu sepište seznam surovin, které bude potřeba nakoupit. Malým dětem, které neumějí číst můžete sestavit obrázkový nákupní seznam. Obrázky buď nakreslete, vystříhejte z letáků nebo si seznam vytvořte pomocí obrázků z internetu.

2. Připravené prostředí kuchyně

Pokud máte malé děti, které ještě nedosáhnou na kuchyňskou linku, připravte jim schůdky, učící věž nebo stupínek, aby vám mohly pomáhat. Dále také dětem můžete pořídit dětský nůž na krájení, zástěrku, vlastní škrabku atd. U malých dětí z jejich dosahu odstraňte předměty, o které se mohou poranit.

3. Myslete na bezpečnost

Malé děti teprve získávají zkušenosti a proto dávejte pozor při manipulaci s horkými, ostrými předměty. Dětem ukazujte a vysvětlujte, proč a co a jak děláte. U starších dětí je poučte, jak se zachovat, když se spálí či třeba říznou nožem.

4. Nezapomínejte na hygienu

Nenásilnou formou dětem vysvětlujte, proč si musí před přípravou jídla umýt ruce. Dále jim také vysvětlete, jak zacházet s masem a zeleninou.

Výhody společného vaření

  • Smysluplně strávený čas s dětmi
  • Nenásilnou formou učíme děti novým dovednostem
  • Děti procvičují jemnou motoriku – loupání, krájení, míchání
  • Rozvoj komunikační schopností – s dětmi si povídáme, vysvětlujeme můžeme společně vyhledávat zajímavosti o jídlech (např.: odkud pochází brambory, z čeho je karob atd.)
  • Vaření probouzí v dětech kreativitu – můžeme společně s dětmi experimentovat Mohou ochutnat nové potraviny
  • Trénujeme logické myšlení a smysl pro návaznost dějů – dodržení postupů při vaření
  • Starší děti si procvičí vědomosti z fyziky, biologie a matematiky – propojení učiva s reálným životem
  • Děti můžeme vézt ke zdravé přípravě pokrmů a v budoucnu předcházet obezitě – získají si kladný vztah k jídlu
  • Učení práce s chybou – i v kuchyni můžeme chybovat
  • Vedeme děti k samostatnosti – za čas si budou schopné uvařit jídlo sami
  • Děti získávají odpovědnost – zjistí, že připravit jídlo zabere čas. Po přípravě jídla se musí uklidit kuchyň, umýt nádobí.
  • Učíme děti předcházet plýtvání – společné plánování jídla, určení množství jídla, které máme uvařit, tak aby zbytečně nezbývalo.

Jak v kuchyni postupovat?

Co dítě v kuchyni zvládne se reálně odvíjí od jeho věku a motorických dovedností. Je vhodné začít postupně a ne děti rovnou pustit k vařící plotně. Zde máte několik kroků, jak postupovat. Vždy když dítě začne zvládat jednu úroveň, tak se můžete posunout do další úrovně.

1) Umývání, loupání, krájení, strouhání – příprava studené kuchyně (saláty, pomazánky atd.)

2) Příprava na pánvi – seznamte děti s sporákem, ukažte, jak zacházet s pánví (příprava vajíček, lívanců, kuřecí kousky masa atd.)

3) Příprava v hrnci – bez slévání vody – mohou vařit polévku, pudink, kaši 

4) Práce s troubou - děti s troubou seznámíme, ukážeme, jak se zapne, vypne. Poučíme děti o bezpečnosti.

5) Práce s dalšími kuchyňskými přístroji – mikrovlnka, mrazák – příprava složitějších receptů

Tipy:

1. Letem světem

Připravte si mapu světa a každý měsíc si vyberte jednu zemi a vyhledejte si společně jídla, které se v dané zemi připravují a zkuste si některý z pokrmů uvařit. Ke každému jídlu si pořiďte fotku. Můžete jídla hodnotit a na konci roku vybrat to, které vám nejvíc chutnalo.

2. Připravte si vlastní kuchařku

S malými dětmi vybírejte jednoduché recepty. Recept si připravte pomocí obrázků – např.: hrnková bábovka – nakreslíte, kolik hrnků mouky je potřeba atd.

Autor: Mgr. Jana Kolářová

Zdroje:

https://www.jakvkuchyni.cz/jak-zabavit-deti-v-kuchyni https://www.jakvkuchyni.cz/deti-se-pri-vareni-nauci-vic-nez-si-mozna-dokazeme-predstavit/# https://www.kucharkaprodceru.cz/deti-v-kuchyni/ https://www.mimikucharka.cz/varime-s-detmi-pro-deti/ https://blog.mall.cz/rodina/pustte-deti-do-kuchyne-proc-varit-s-detmi-a-kterym-receptem-zacit-1381.html

Mohlo by vás dále zajímat