Možná, že to znáte. Po obědě stojíte u kuchyňské linky, a kromě špinavého nádobí na vás kouká i slušná hromádka různých obalů, odřezků zeleniny, prázdná lahev od oleje, plastová vanička od masa a také prázdná konzerva od fazolí. Najednou vás napadne, co se vším tím odpadem mám vlastně dělat? U některých obalů víte, že náleží do komunálního odpadu, ale tam nepatří vše. Spousta obalů se dá ještě vytřídit. V našich domácnostech vzniká nejvíce odpadu právě v kuchyni. V současné době připadá asi 500 kg komunálního odpadu na člověka ročně. Pojďme se společně podívat do kuchyně a říct si na co si dát pozor a přihodit k tomu pár tipů a zajímavostí týkajících se třídění.
Vše začíná nákupem
- připravte si nákupní seznam – předejdete plýtvání potravinami
- vezměte si sebou nákupní tašku a znovupoužitelné sáčky na ovoce, zeleninu a pečivo
- ovoce a zeleninu kupujte v menším množství – rychle podléhají zkáze
- snažte se vybírat výrobky, které mají co nejméně obalů případně nakupovat bezobalově
Uspořádání kuchyně
Pokud to velikost vaší kuchyně dovoluje, tak je dobré si pořídit koše na tříděný odpad. Je vhodné je mít v kuchyni, ať máte vše hezky po ruce.
Bioodpad
Největší podíl v komunálním odpadu má bioodpad. V kuchyni o bioodpad není nouze, ale kam s ním?
- Co patří mezi bioodpad z kuchyně: části rostlin, různé odřezky a slupky od ovoce a zeleniny, zbytky pečiva a obilovin, čajové sáčky, kávová sedlina, skořápky od vajec, lepenka (rolička od kuchyňských utěrek), pečící papír.
- Co nepatří do bioodpadu z kuchyně: nahnilé rostliny, maso a kosti, oleje a tuky a další obaly, které se třídí do jiných druhů kontejnerů.
Kam s bioodpadem?
Dům se zahradou – můžete si založit vlastní kompost anebo pořídit kompostér.
Byt s balkonem/bez balkonu – můžete si pořídit malý kompostér či vermikompostér, který obsahuje speciální druh žížal.
Nechcete si pořizovat kompostér, a přesto chcete třídit bioodpad?
- Zjistěte si, zda se ve vašem okolí nenachází popelnice na bioodpad. Poznáte je tak, že mají hnědou barvu.
- Další možností je zkusit najít komunitní zahrady a přispívat svým odpadem do komunitního kompostu.
- Některá města za poplatek nabízejí svoz bioodpadu.
- Můžete ho odvézt do sběrného dvora.
TIP: Pořiďte si speciální misku s držákem, který zaháknete za vrchní šuplík a pak jednoduše do misky vždy shrábnete vše, co je bioodpad.
Spoustu zajímavostí týkajících se třídění bioodpadu se děti mohou dozvědět z naší lekce Ovoce a zelenina.
Plasty z kuchyně
Do tříděných nádob, ať už je to plast či sklo, nepatří obaly, které jsou příliš mastné, se zbytky jídla či obsahující jídlo. Asi je vám jasné, že do plastů budou patřit pet lahve, kelímky od jogurtů, obaly od sýrů a salámů. Co, ale taková plastová krabička od masa? Ano i ta náleží do plastů, jen nesmí být mastná či plná krve. Stačí ji tedy vytřít např.: papírovou utěrkou. A plastová lahev od oleje? S plastovou lahví od oleje je to trochu složitější. Pokud ji dobře vymyjete saponátem, tak ji můžete vhodit do žlutého kontejneru. Pokud však lahev nevyčistíte, patří do komunálního odpadu nebo některé obce zařizují svoz těchto lahví.
Nápojové kartony
Nápojové kartony patří do oranžové popelnice. Mezi nápojové kartony řadíme krabice od mléka, džusu či kefíru. Nezapomeňte z krabice sundat plastové víčko a vytřídit ho do správného kontejneru.
Obaly vyrobené z kovů
Potraviny a nápoje se nenacházejí pouze v plastových nebo skleněných obalech, ale také v obalech vyrobených z kovu. Mezi takové obaly patří například: konzervy, plechovky od různých nápojů. Kam s tímto odpadem? Patří do šedivého kontejneru a kromě konzerv a plechovek od pití tam také patří alobal, lahev od šlehačky ve spreji, hliníkové obaly, ve kterých byly potraviny a kovová víčka a hliníková víčka, např. od jogurtu.
Sklo z kuchyně
V kuchyni se vám nejčastěji nahromadí sklenice od jogurtů, zeleniny, různých druhů omáček, olivového oleje. Sklenice nemusíte nijak extra vymývat, stačí je jen pořádně vyškrábat. Poté je vyhoďte do příslušného, zeleného kontejneru na sklo.
Papír z kuchyně
Možná si teď říkáte, že v kuchyni používáte papír jen na napsání nákupního seznamu. Pojďme se zamyslet nebo se můžete porozhlédnout po své kuchyni a zkusit najít, co asi bude patřit do papíru.
TIP: Nemusíte se rozhlížet jen vy, ale zkuste zapojit i děti a připravte jim takovou pátrací hru v kuchyni, kde hlavní hledaný bude výrobek, který náleží do kontejneru na papír.
Do kontejneru na papír vyhazujeme papírové sáčky, které jsou však čisté a nejsou nijak mastné. Pokud je sáček křídový nebo potažený voskem, tak patří do komunálního odpadu. Dále můžeme v kuchyni najít sáčky, které jsou z různých materiálů. Pokud jdou jednotlivé vrstvy od sebe oddělit, tak je oddělíme a vytřídíme do příslušné popelnice. Pokud nejdou oddělit, jako např. u některých sáčků na koření, tak ty vhodíme do směsného odpadu. Dále se můžete setkat se sáčky, které se dají vhodit na kompost. Další, co je hojně v kuchyni využíváno je celofán a ten bohužel nejde recyklovat, a tak patří do komunálního odpadu.
Další odpad z kuchyně
Bohužel každému z nás se někdy stalo, že se mu v kuchyni něco porouchalo či rozbilo. Pokud se jedná o menší věc typu šlehač, tyčový mixér či kuchyňská váha, tak tyto výrobky náleží do kontejneru na elektroodpad. Co, když ale máte nefunkční lednici nebo myčku? Tyto velké spotřebiče odvezte do sběrného dvora.
Autor: Mgr. Jana Kolářová
Zdroje: https://www.jakvkuchyni.cz/vanocni-a-novorocni-odpad-z-kuchyne/
https://www.samosebou.cz/2020/05/15/tridim-jako-diva-bohyne-kuchyne/
https://www.samosebou.cz/2021/02/11/kolik-odpadu-vyprodukuje-prumerne-kazdy-cech/
https://www.ave.cz/cs/ustecky-kraj/ave-usti-nad-labem-s.r.o/odpady-1/bioodpad
https://www.samosebou.cz/2017/06/08/trideni-odpadu-doma-kam-s-bioodpadem/
https://www.jakvkuchyni.cz/encyklopedie-potravin/maso/co-s-obalem/
https://www.jaktridit.cz/cz/rady-a-tipy/otazky-a-odpovedi/kam-patri
https://www.samosebou.cz/2018/12/18/zajimavosti-o-sedem-kontejneru-na-kovy/
https://www.samosebou.cz/2019/01/28/jak-tridit-sacky-ruznych-druhu/
https://www.jakvkuchyni.cz/papir/