Určitě jste už někdy slyšeli o fermentaci a jejím přínosu na naše zažívání. Fermentace je druh přípravy potravin a nápojů a využívala se už v dávné minulosti a využívá se i dnes. My si dnes představíme kefír, fermentovaný mléčný výrobek, který je snadno dostupný a má blahodárný vliv na naše zdraví.
Z historicky dochovaných zdrojů víme, že kefírová zrna pochází z kavkazských hor a Tibetského opatství. Podle legendy kefírová zrna dostal prorok Mohamed od samotného Alláha. Mohamed naučil kavkazské národy kefírová zrna používat a také jim nakázal, aby je chránili před cizinci.
Z čeho se kefír vyrábí?
K výrobě kefíru potřebujete kefírová zrna – kefírovou kulturu, která svým vzhledem a konzistencí připomíná růžičky květáku. Jedná se o symbiotickou směs bakterií a kvasinek. Tyto bakterie a kvasinky umí rozkládat laktózu, jednoduché cukry, ale i bílkoviny a tuky. Kefír je tedy mnohem snáze stravitelný.
Kefír si můžete jednoduše vyrobit i doma. Potřebujete k tomu sehnat kefírová zrna – dejte si však pozor, abyste sehnali tu správnou kulturu – tedy tu, která se krmí mlékem. Dále potřebujete mléko, uzavíratelnou nádobu, nejlépe skleněnou (neuzavírat kovovým víčkem), cedník, lžíci a lahev, ve které kefír uskladníte. Do sklenice dáte kefírová zrna a zalijete je mlékem a nádobu překryjete a necháte stát při pokojové teplotě. Po zhruba 12-14 hodinách můžete kefír začít ochutnávat, abyste zjistili, ve které fázi vám chutná. Nezapomeňte ho také promíchat. Když uznáte, že vám výsledný kefír chutná, tak ho slijte přes cedník – nejlépe plastový. V cedníku vám zůstane kefírová kultura. Výsledný kefír buď hned zkonzumujte anebo ho uskladněte v lednici. Kefírovou kulturu vložte do vypláchnuté sklenice a zalijte čerstvým mlékem a uchovejte v lednici nebo čistou kulturu zamrazte (bez mléka).
Jaký vliv má konzumace kefíru na vaše zdraví?
- Podporuje imunitní systém
- pomáhá s udržováním optimální střevní mikroflóry
- antioxidační schopnosti
- proti rakovinotvorné účinky
- reguluje hladinu cholesterolu
- pomáhá regulovat hladinu krevního cukru
- má protizánětlivé účinky
- příznivý vliv na pokožku a vlasy
- podílí se na regulaci krevního tlaku
Kolik kefíru můžu denně zkonzumovat
Kdo by nechtěl lepší trávení, že? Je ale potřeba si říct, že na konzumaci kefíru je potřeba si zvyknout. Pokud tedy nekonzumujete pravidelně fermentované potraviny, je nutné začít s konzumací postupně. Každý den asi po dobu jednoho měsíce si dávejte 1 dcl kefíru. Postupně pak začněte dávku navyšovat až se dostanete na 0,3 l až 0,5 l za den.
Kde všude ho v kuchyni využijeme?
- do omáček
- při pečení sladkých dezertů
- můžeme ho dále fermentovat
- vyrobit si z něj čerstvý sýr
- kefírové máslo
- své využití má i v kosmetice
Autor: Mgr. Jana Kolářová
Zdroje:
https://www.zkvaseno.cz/mlecny-kefir-prakticky
https://www.nehladu.cz/prehled-mlecnych-vyrobku-jak-si-vybrat-ten-spravny/
https://www.rehabilitace.info/zdravotni/kefirova-zrna-ci-tibetska-kefirova-houba-zazrak-primo-z-tibetu/
https://www.rehabilitace.info/zdravotni/kefir-a-jeho-ucinky-na-nase-zdravi/
https://www.zkvaseno.cz/mlecny-kefir-prakticky
https://www.jidloaradost.ambi.cz/clanky/goodlok-aneb-jak-se-ajtaci-pustili-do-odstavnovani/