Kešu nášup

Poklad z přírody, který chutná a dodává potřebné živiny

Možná jste někdy přemýšleli, že si chcete do batohu přibalit na svačinu něco malého, co nezabere moc místa, ale zároveň vás to zasytí. Taková malá svačinka jsou jistě ořechy. Na našem trhu je nepřeberné množství různých druhů ořechů, ze kterých můžete vybírat. My se dneska zaměříme na ty, které se získávají z ledvinovníku západního, my je ale velmi dobře známe jako kešu!

 

Ledvinovník západní Anacardium occidentale

 

Původní domov ledvinovníku západního je ve Střední Americe, Karibiku a Jižní Americe. Odtud se díky mořeplavcům v 16. století rozšířil dál do světa a to do Afriky a Indie. Původně byl používán ke zpevnění půdy a až později se stal vyhledávanou užitkovou rostlinou.  Jedná se o tropický stále zelený strom. Může dorůstat až do výšky 17 metrů. Plody mají jablkovitý či hruškovitý tvar. Ve zralosti mají červenou nebo žlutou barvu. Dříve se hodně využívala  plodní stopka, která je označována jako „jablko kašu“. Byla využívaná jako ovoce. V současné době  se využívá i ořech (jedlá nožka na konci jablka) – kešu ořech. Slupka ořechu však obsahuje jedovatý olej, který dokáže dráždit pokožku, což činí obtíže při vyloupávání ořechu. Dnes se olej získává průmyslově a vyrábí se z něj např.. lepidla, barvy.

 

Využití ledvinovníku

 

Ledvinovník má širokou škálu využití. Plody jablka se rychle kazí a proto se využívají na výrobu džemů. Dále se zavařují nebo se využívají na výrobu pálenky nebo vína. Plod jako ovoce obsahuje širokou škálu živin. Zejména sacharidy, bílkoviny, tuky. Má vysoký obsah vitamínu C a vitamínu B2.

Dále se využívá dřevo, které můžete znát jako bílý mahagon. Dřevo je to velice kvalitní a používá se k výrobě nábytku.

Listy ledvinovníku se jedí povařené nebo se přidávají do zubních past.

V kosmetice se využívá kešu olej. Působí například proti vráskám.

 

Jaké živiny obsahují kešu ořechy?

 

Z hlavních živin mohou obsahovat až 45 % tuku a 20% bílkovin. Dále mají vysoký obsah hořčíku, který se podílí na přenosu nervových impulsů, vstupuje do různých metabolických procesů v těle. Dále obsahují vitamíny rozpustné v tucích A, D, E, K. Z dalších minerálních látek v nich najdeme vápník, železo a měď.

 

Čím konzumace kešu prospívá našemu tělu?

 

Pravidelná konzumace kešu oříšků může být jako prevence:

  • kardiovaskulárních chorob
  • vznikem žlučových kamenů
  • vzniku rakoviny
  • cukrovky

 

Podílí se na zvládání stresu. Snižuje hladinu cholesterolu v krvi, zlepšují imunitu. Konzumace kešu také prospívá naší pokožce, vlasům a nehtům.

 

Kolik kešu oříšků můžeme za den sníst?

 

Rozhodně to není tak, že za den máte sníst kilo a více ořechů. Obecně se doporučuje sníst zhruba jednu hrst ořechů denně. Obvykle se jedí kešu syrové a nesolené či jinak upravené.

 

Využití v kuchyni

 

Ořechy se přidávají do různých slaných jídel nebo i jako drobenka na sladké poháry. Dále si z nich můžete připravit máslo.

Příprava másla je velice jednoduchá. Potřebujete akorát výkonný mixér. Oříšky do něj nasypete a mixujete a mixujete dokud nevznikne máslo. Pozor trvá to poměrně dlouhou dobu. Pokud máte slabší mixér, tak dělejte často přestávky v mixování. Jinak se vám může mixér přehřát.

 

Skladování

 

Kešu ořechy skladujeme v uzavřené nádobě na temné a chladném místě.

 

 

Autor: Mgr. Jana Kolářová

 

Zdroje:

https://www.afrikaonline.cz/ledvinovnik-zapadni/

https://nutily.cz/kesu-orechy-maji-pozitivni-vliv-na-zdravi-a-propadnout-jejich-chuti-je-snadne/

https://encyklopedie.biooo.cz/vyhledat-slozeni/ledvinovnik-zapadni-anacardium-occidentale/?

https://www.magazinzdravi.cz/kesu

ROHWER, Jens G. Tropické rostliny. Vyd. 2. Přeložil Ludvík HELEBRANT. V Praze: Knižní klub, 2006. Průvodce přírodou (Euromedia Group - Knižní klub). ISBN 80-242-1652-3.

Photo by Jenn Kosar on Unsplash

 

 

Mohlo by vás dále zajímat