Nezapomínejte na minerální látky...

Únava, oslabená imunita a nekvalitní spánek? Možná "podzimní únava", možná i nedostatek minerálních látek. Co nám škodí a co naopak pomáha? Začtěte se!

Minerální látky jsou nedílnou součástí jídelníčku dětí i dospělých. Pomáhají utužovat a rozvíjet imunitu, chrání každou buňku v těle a prospívají celkovému zdraví a vývoji našich potomků. Jak zařídit, aby jich děti přijímaly dostatek? A co se stane, pokud nějaký z těchto minerálních látek v organismu chybí?

Hořčík, vápník, fosfor a sodík jsou silnou kombinací, chránící zdraví našich nejmenších. Každý z nich má svou nezastupitelnou roli a nelze jej zaměňovat ani nahradit jinou minerální látkou. Říkáte si, jak do citlivého dětského organismu dopravit všechny potřebné látky? Bohatě stačí kvalitní, vyvážená strava, složená převážně z čerstvých a kvalitních surovin. Díky ní děti získají všechny zdraví prospěšné látky a udrží jejich poměr v rovnováze – tato rovnováha je pro správné fungování organismu také nezbytná.

Hořčík pro uvolnění a klid

Hořčík je součástí důležitých životních funkcí a procesů. Uvolňuje svalstvo i nervy, působí proti zánětům a alergiím. Hlavní roli však sehrává coby ochránce nervového systému, zlepšuje koncentraci, paměť i myšlení. Zcela nepostradatelný je pak pro děti trpící hyperaktivitou. Kromě těchto benefitů pomáhá organismu lépe využít vitaminy C a E a společně s vápníkem a fosforem spoluutváří zubní sklovinu.

Kde ho najdeme?

  • Bohatým zdrojem hořčíku jsou luštěniny, ovesné vločky, mandle, sója, celozrnné potraviny a otruby. Teplá ovesná kaše s čerstvým ovocem je jednoznačně chutnou, vydatnou a zdraví prospěšnou snídaní pro naše děti.
  • Potřebné množství hořčíku pomáhá udržet také pravidelná konzumace ovoce, listové zeleniny, rybího masa a medu.

TIP: Hořčík se hůře vstřebává, pokud jej ve stravě podáváme společně s větším množstvím rafinovaných potravin (zejména cukr, bílá mouka, velké množství tučných mléčných výrobků).

Pokud hořčík schází…

V organismu nastává chaos, který se odrazí převážně v chování dětí. Bývají nervózní, rozrušené, reagují přehnaně zejména na hluk, mohou je trápit potíže se spánkem i vleklá ranní únava. Dlouhodobý nedostatek hořčíku se nelibě odráží také na kvalitě nehtů, vlasů a zubů, jelikož zubní sklovina je spoluutvářena právě hořčíkem, vápníkem a fosforem. Zapomenout nesmíme ani na svalové křeče.

Vápník pro pevné kosti

Minerální látka, kterou v organismu najdeme nejvíce, zodpovídá za správnou tvorbu kostí. To ale zdaleka není vše. Neméně důležitou úlohu plní také při procesu srážení krve a pomáhá přenášet podráždění z nervu do svalu.

Kde ho najdeme?

  • Ve zcela běžné stravě, jako jsou mléčné výrobky (včetně zakysaných), zelenina, luštěniny a významné množství vápníku se nachází také v máku.

TIP: Abychom svým dětem dopřáli dostatek vápníku v té nejlepší kvalitě, je důležité dbát na správnou skladbu jídelníčku. Vstřebávání vápníku je omezeno při současné nadměrné konzumaci živočišných tuků (nad 100 g denně) – mezi ně patří zejména uzeniny a vejce. Vyplatí se naopak zvýšit příjem ryb, ořechů, obilovin a také zajistit dětem pravidelný pobyt na sluníčku (stačí 5–15 minut denně).

Pokud vápník schází…

Kosti začnou strádat, jelikož si tělo začne brát vápník právě z nich. Tento fakt se může projevit až za dlouhý čas – zpravidla nejdříve problémy s páteří a kyčlemi. Dlouhodobý deficit vápníku se také promítá do stavu nervové soustavy, mohou se objevit poruchy nervových vzruchů a také srdeční potíže. Potřeba vápníku je vyšší v batolecím a dětském věku a také po úrazech.

Fosfor a sodík pro energii

Fosfor je součástí každé buňky našeho těla, je důležitým stavebním prvkem svalů, kostí, zubů, nervů i mozku a zodpovídá za přenos energie v našem těle. Sodík ve spolupráci s draslíkem zase pomáhá regulovat objem tekutin v těle a podílet se na přenosu nervových vzruchů. Fosfor i sodík mají jedno společné, na rozdíl od ostatních minerálních látek, jich ve stravě bývá nadbytek.

Kde ho najdeme?

  • Kvalitní zásobou fosforu jsou mořské řasy, které osahují i celou řadu dalších přírodních minerálních látek.
  • Aby byly hladiny všech zmíněných minerálních látek vyrovnané, vyplatí se zařadit do jídelníčku co nejčastěji čerstvé zeleninové a ovocné šťávy, dále luštěniny, listovou zeleninu, mrkev a nejrůznější semínka.

Méně je více

Na nedostatek sodíku ani fosforu si obvykle nemůžeme stěžovat, naopak: míváme ho nadbytek. Vyšší spotřebu má náš i dětský organismus v létě, proto bychom je měli, stejně jako ostatní minerální látky, doplňovat pitím minerálních vod a bylinkových čajů.  Nadbytek fosforu vždy vyvolá nedostatek vápníku – tato disharmonie je pro zdraví rozhodně nežádoucí. Na vině bývá především nadměrná konzumace cukrovinek a slazených nápojů, ale také enormní nadbytek mléčných výrobků. Rovněž sodíkem, přestože je zcela zásadní, se vyplatí šetřit. Bohatě postačí denní dávka 3 gramy, které odpovídají jedné rovné kávové lžičce. K dochucování jídel perfektně poslouží bylinky a koření!

Autor: Alena Polakovičová

Zdroje: kniha Hyperaktivní dítě – přírodní léčení (MUDr. Josef Jonáš, MUDr. Džamila Stehlíková)Photo by Brooke Lark on Unsplash

 

 

 

Mohlo by vás dále zajímat