Malých tlouštíků v Česku přibývá

Proč vznikl projekt Nestlé pro zdraví dětí a čím se zabývá?

„Musíš víc jíst, nebo se ztratíš.“ „Nebreč, vezmi si čokoládu.“ „Nemáme navařeno, kup si něco v bufetu.“ To jsou běžné fráze, které děti slýchají dnes a denně a které mnohdy položí základní kámen jejich pozdější obezity. Tou podle statistik v současné době trpí až 30 % českých dětí.

Obezitu bez nadsázky můžeme zařadit k civilizačním chorobám. Dávno už není pouze výsadou pohodlných dospělých, kteří tráví dny u počítače a popíjejí slazené limonády. Obezita představuje obrovské zdravotní riziko, neméně důležitý je však také psychologicko-sociální aspekt. Obézní děti jsou vystavovány posměškům a jejich sebevědomí klesá. Tyto potíže vrcholí zejména v teenagerském věku, kdy mohou přerůst až v deprese a poruchy příjmu potravy.

Českým dětem schází režim

Pravidelné stravování – to je kámen úrazu. Děti přijmou během dne daleko více energie, než kolik jsou schopny pohybem vydat. Téměř polovina českých dětí navíc odbývá snídani, některé dokonce nesnídají vůbec. Právě snídaně je ovšem základ, který nastartuje metabolismus a při správném poměru živin zajistí energii na celé dopoledne. Děti, které nesnídají, jsou nesoustředěné a podrážděné, což může zejména u školáků představovat nemalý problém. Vlčí hlad, který je důsledkem nepravidelné a nevyvážené stravy, je pak donutí sníst jídlo téměř „v běhu“ nebo navštívit nejbližší automat či bistro a dát si, co oči láká nejvíce: sušenky, čokolády, energetické drinky a brambůrky, ukryté v pestrých obalech.

  • Víte, že snídaně by měla obsahovat až 25 % celkového denního příjmu energie? Ideální jsou teplé ovesné, pohankové nebo jáhlové kaše, jogurty s neslazenými müsli, tmavé nebo celozrnné pečivo, ovoce a zelenina.

Jak bolí obezita?

Obézním dětem hrozí bolesti zad, kolen i kyčlí, trávicí problémy, dýchací potíže. Dochází také k vyššímu výskytu srdečních chorob, výsevu ekzémů i hormonální nerovnováze. Velmi závažnou komplikaci pak představuje obávaná cukrovka: diabetes II. typu se bohužel nevyhýbá ani dětem.

  • Bolest mohou obézní děti pociťovat i hluboko uvnitř sebe. Dětská duše bývá často vnímavější a citlivější než ta dospělá. Neujde jim jediná poznámka na jejich účet, pohoršené pohledy okolí i fakt, že si s nimi ostatní děti hrají méně.

 

  • Obezita je stav, kdy se jídlo stává v určitém slova smyslu „drogou“. Dítě se nedokáže ovládnout, případně může jídlem zahánět stres nebo neodžité trauma. Proto je vždy na místě odborná pomoc.

Motivujme je!

Chceme-li se pustit do boje s dětskou obezitou, začněme vždy nejdřív sami u sebe. Úprava životního stylu je vždy přínosná a děti jsou skvělými pozorovateli – rády se nám budou chtít ve všem vyrovnat.

  • Základem je pravidelná strava bohatá bílkoviny, zdravé tuky, sacharidy, vlákninu, vitaminy a minerální látky.
  • Děti mají zázračnou fantazii a budou milovat pestrá a nevšedně naservírovaná jídla. Internet je plný originálních receptů i jednoduchých návodů. Udělejte si z přípravy jídla rodinný rituál!
  • Ani sebezdravější strava nezaručí správný vývoj dětí, pokud jim bude scházet dostatečný pohyb. Pomozte jim odhalit a prohloubit jejich talent, podporujte je v pohybových aktivitách a sami s nimi pravidelně podnikejte výlety ven, na čerstvý vzduch.

Zdroje: www.vzp.cz

www.bambiklub.cz

 

Mohlo by vás dále zajímat