Pohyb je pro děti přirozený, hýbou se už u maminky v bříšku a během prvního roku života se z ležícího uzlíčku stane chodící až běhající jedinec. Pro malé dítě je pohyb zábava a čistá radost. Díky němu se dostane, kam potřebuje. Může zkoumat a pozorovat okolí, rozvíjet se.
Díky pohybu dochází u dítěte k rozvoji motoriky, koordinace, obratnosti, rychlosti a síly. Pohyb má pozitivní vliv na správný růst kostry i svalů, zlepšuje fyzickou kondici, zvyšuje obranyschopnost organismu a pomáhá spálit přebytečné tuky ze stravy.
Když je pohybu málo
Problémy s obezitou u českých dětí se zhoršují, až čtvrtina žáků základních škol má v těle více tuku, než by měla mít. Může za to především nedostatek pohybu a neaktivní trávení volného času, dále pak také nevhodný jídelníček.
Obezita českých dětí přerůstá v pandemii. Nejen, že spoustu času tráví sezením ve škole, navíc po škole místo aby si šly zasportovat, přijdou domů a zabaví se u počítače nebo chytrého telefonu. Sedí, sledují obrazovku a tloustnou. Rodiče, často dlouho pracující, v tom mohou spatřovat výhodu. Vědí, že je dítě v bezpečí doma i co dělá. Dětem ale chybí sociální kontakt a pohyb.
Nedostatek pohybu s sebou nese řadu problémů. Dochází k nárůstu tělesné hmotnosti dítěte, protože se mu v těle ukládá nadbytek energie ze stravy, které by jinak tělo spálilo při sportu. Dalším problémem je nízká fyzická kondice dětí a také často pohybová gramotnost. Kila navíc a nízká fyzická kondice negativně zatěžují celý organismus vč. kloubů a srdce. S tím souvisí také nedostatečná svalová síla, špatná koordinace a snížení mineralizace kostí. U dětí se mohou rozvinout civilizační choroby, jako je cukrovka nebo onemocnění srdce. Navíc se za svoji postavu stydí, což může mít negativní dopad na jejich sebedůvěru.
Nevhodná strava
Nemalou měrou se na šíření obezity mezi školou povinnými dětmi podílí také nezdravé stravovací návyky s přemírou sladkých limonád a cukrovinek, hodně solených a smažených jídel. Děti často nesnídají a vynechávají i svačinu. Ke zhoršení situace dochází na druhém stupni základních škol. Tam děti upřednostňují fast food nebo nákup chipsů a sladkého pití před školní jídelnou.
Nadměrná jednostranná sportovní zátěž
U dětí nejsou ideální ani příliš časté, tvrdé a vyčerpávající tréninky a případně příliš časná specializace na jeden typ sportu. V dnešní době zaměřené na výkon a výsledky, a proto je často nesnadné najít sportovní klub, ve kterém děti sportují jen pro radost. Dítě musí docházet několikrát týdně, a to i o víkendech například na zápasy. Navíc se většinou jedná o jednostranné zatížení, které s sebou nese bolesti zad, kloubů, riziko předčasného zastavení růstu, možnost vzniku hormonálních poruch a poruch příjmu potravy.
Nadbytek pohybu vede k přetěžování ještě nezralého organismu. Dítě je unavené, apatické, vyčerpané. Pokud nejsou tyto náznaky vyslyšeny a zátěž zmírněna, dostavuje se bolest přetížených partií, mikrotraumata a úrazy, které mohou vést až k trvalým následkům.
Výživa sportujících dětí
Sportující děti mají větší potřebu energie než ty, které se sportu nevěnují nebo jen pro zábavu. Nedostatek živin má za následek únavu, zvýšenou nemocnost, úrazy a snížení sportovního výkonu. Sportovci potřebují více bílkovin, což jsou základní stavební látky lidského těla, důležité zejména pro růst svalů. Doporučuje se, aby sportující děti přijímaly asi 1,2-1,5 g bílkovin na kg tělesné hmotnosti, nesportující pak kolem 0,8 -1 g/kg hmotnosti. Jejich ideálními zdroji jsou maso a mléčné výrobky. Dětem můžete mléčný výrobek nabídnout i jako druhou večeři.
Množství přijímaných vitamínů a minerálních látek se nemusí výrazně lišit oproti nesportujícím vrstevníkům, pouze v případě problémů je třeba zbystřit. Pokud se u dětí začnou objevovat křeče v nohou, je to známka nedostatku vitamínu B1. Dobré je jeho příjem doplnit také o vitamín B6, hořčík a vápník.
Vápník je důležitý pro růst a vývoj kostí a zubů a jako prevence osteoporózy (řídnutí kostí) a zlomenin. V jídelníčku by měl být vhodný poměr mezi vápníkem a fosforem (2:1), což je například v mléce.
Pokud se u sportovců objevuje bolest svalů, může za to nedostatek draslíku. Je proto vhodné zařadit do jídelníčku třeba více jablek nebo banánů.
Při zátěži je nezbytný také vitamín C, proto by děti měly konzumovat dostatek ovoce a zeleniny.
Zejména u dívek je důležité dbát na dostatečný příjem železa. To je součástí hemoglobinu (krevního barviva), který mimo jiné zajišťuje okysličování svalů. Jeho nedostatek může snižovat výkon. U dívek dochází ke ztrátám železa při menstruaci. Nejlepším zdrojem je červené maso.
Je nutné dbát také na dostatečný pitný režim. Děti ztrácí při sportu více tepla než dospělí, ne však pocením, ale sáláním. Hrozí u nich větší riziko dehydratace. Při sportu by proto měly často pít, za každý kilogram ztracený v průběhu cvičení vypít litr tekutin. Nejlepší je obyčejná voda, kterou doplní kouskem ovoce.
Hýbe se celá rodina
Ve vztahu dětí k pohybu a sportu hrají důležitou roli rodiče. Pokud jsou aktivní a aktivní pohyb je pro ně samozřejmostí a často se mu věnují, je velmi pravděpodobné, že tomu bude stejně i u jejich dětí.
Je dobré, když se rodina věnuje sportovní aktivitě společně, chodí plavat, lyžují nebo jezdí na kole.
Někdy mohou trochu zábavy do společného sportování vnést i moderní technologie, třeba aplikace, které si nainstalujete do chytrého telefonu.
Jednou z nich je EPP - Pomáhej pohybem, ta může namotivovat k větší fyzické aktivitě celou rodinu. Čím víc totiž budete cvičit, tím víc získáte bodů, prostřednictvím kterých budete pomáhat potřebným. Volba sportu je jen na vás.
Na podobném principu funguje i akce Teribear hýbe Prahou, která se koná každoročně na podzim, i při ní chodíte a běháte pro dobrou věc.
Oblíbenou kratochvílí je také takzvaný Geocaching, který kombinuje turistiku a sport při hledání skrytých schránek (cache nebo česky keška) pomocí jejích GPS souřadnic. Stáhnete si aplikaci a vyberete si, kam se vydáte.
Je spousta možností jak s dětmi strávit čas v přírodě za dobrého i horšího počasí. Pokud vás nenapadá jak děti zabavit, tak tady najdete spoustu tipů na společné hry s dětmi různého věku. https://jdeteven.cz/cz
S dětmi se můžete vypravit také do lesa. Až vás omrzí hod šiškou, slalom mezi stromy nebo stavění domečků u jejich kořenů, vyplatí se stáhnout si aplikaci Lesní svět. Ta funguje na řadě naučných stezek po celé ČR a díky ní se poznávání lesa stane mnohem větší zábavou, při které děti zapomenou, kolik toho nachodily.
Zajímavou vychytávkou je také senzor od výrobce oblečení Reima, díky kterému můžete v aplikaci sledovat, kolik toho děti za den nasportovaly. Stačí jej vložit do kapsy nebo připevnit na oblečení a hned vidíte pokroky, které učinily.
Pár tipů jak přidat pohyb do každodenního života:
1. Zkuste místo dojet autem na kroužek nebo z kroužku jít pěšky nebo využít hromadnou dopravu, je-li to možné. Cestou si navíc můžete příjemně popovídat a dozvědět se mnoho zajímavostí.
2. Místo televize nebo počítače se běžte projít nebo si aspoň společně zahrajte hru a zkuste přidat nějaké pohybové prvky.
3. Plánujte si aktivní víkendy. Zažijete zábavu, překonáte společně překážky (třeba lenost) a pohyb prospěje vám i dětem a vykouzlí vám na tváři úsměv.
Autor: Alexandra Fiedlerová
Zdroje
https://vyzivadeti.cz/zdrava-vyziva/tema-mesice/vyziva-sportujicich-deti/
http://www.spektrumzdravi.cz/fitness/sport-pro-deti-jak-k-nemu-pristupovat-a-na-co-nezapominat
https://vyzivadeti.cz/pro-rodice/hodi-se-vedet/sportovni-aktivity-podle-veku/
https://vyzivadeti.cz/novinky-a-aktuality/obezita-deti-nas-stale-strasi/